خدا داده

احتمالا شما با جمله معروف «خدا داده» آشنا هستید!

در زمانهای گذشته که ما بچه بودیم و در دنیای باقالی وار زندگی میکردیم واقعاً فکر میکردیم بچه دار شدن یک زن و مرد یک اتفاق خدایی است ولاغیر و هیچ بعد جسمی براش قائل نبودیم و نسل ما خیلی دیر شناخت پیدا کرد به جنسیت جنس مخالف... مثل نسل اینترنتی بعدی خودمون نبودیم و هنوزم نیستیم که همه سوالاتشون رو بدون شرم از گوگل میپرسند و به نتیجه هم میرسند...(البته ما هم کلاً با گوگل ندار شدیم الان)

حالا با تمام این مقدمات به شدت لجم میگیره وقتی یک خانواده ای که شرایط داشتن بچه ندارند با افتخار بعد از به دنیا اومدن بچه جدید یه لبخند مذبوحانه میزنن و میگن: «خدا داده»!!! خدا داده های زیادی به ما داده که یکیش هم عقله! عقلی که میتونه جلوی همه چیز رو بگیره. 

امروز یه خانومی رو یه جایی دیدم! خسته! زرد و زار! مستأصل توی مترو کار میکرد... یه بچه هفت هشت ساله همراهش بود و آدامس دستش بود و می فروخت. شکمش هم بزرگ بود و احتمالاً هفت هشت ماهه! یکی از این خانمهای شیک مسن که به خودشون اهمیت میدن و میرسن برگشت بهش گفت: «این چیه توی شکمت دیگه با این حال؟» بعد زن یه لبخند از سر رضایت و نمیدونم از سر چی زد و گفت: «خدا داده!» ... زن گفت این دومیته! گفت: نه یه بزرگترم دارم. دقت کنید از اینها که شبیه کولی ها و گداها هستند هم نبود! از همین تیپ های معمولی! خلاصه تنها کاری که کردم این بود که هدفن رو بیشتر در گوشم فشار دادم و کمی صدا را زیادتر کردم که حرفهایش را نشنوم.

بعد یاد همین یکی دو هفته پیش توی برنامه جشن رمضان افتادم...نشسته بودیم با خانواده کانال بالا و پایین میکردیم که به یک صحنه متأثرکننده رسیدیم ... آقای مجری داخل یک کوچه تنگ شد و آن انتها به یک خانه رسید که مردی سرش را از لای در بیرون کرده بود. به در که رسید مرد در را باز کرد. مجری با حالت کاملا نمایشی شروع به صحبت کرد.

مجری: چرا اومدی بیرون؟

مرد: منتظر شما بودم بفرمایید تو!

آهنگ محزون میرود به اوج خودش. مرد با دوعصای زیر بغل وارد حیاط خانه میشود که کلهم دو قدم است. یعنی از آن اولش تا آخرش دو قدم در دو قدم بود. وارد خانه نشدند. خودش گفت که یک اتاق است که ماهیانه انقدر تومان اجاره میدهد بابتش و انقدر تومان هم هرماه به دکترش میدهد به علت بیماری ام اسش! 

مجری: چقدر درآمد دارید؟

مرد: من کاملا از کار افتاده هستم و اصلا نمیتونم کار کنم.

مجری: چند تا بچه داری؟

مرد: دوتا دختر!

مجری: حالا چی میخوای؟

مرد: هیچی من همه چی رو از خدا میخوام.

آقا تا همین جا کات فرض کنید. بعد آمد روی صحنه زنده. طبیعی بود که هر انسانی متأثر میشود از این شرایط و همان لحظه دلش میخواهد هرکاری میتواند بکند. دو فوتبالیست آمده بودند بروند گره این مرد را حل کنند. همان شبانه رفتند خانه اش...مرد نشسته بود زمین و پاهایش را هم دراز کرده بود و عصاهایش کنارش.(دقت شود که گزارش نخستین احتمالاً یک ماه یا شاید بیشتر قبل از این برنامه زنده ضبط شده بود)

فوتبالیست ها: شما نگران هیچی نباشید ما همه چی رو حل میکنیم. (در حالی که دو عروسک برای دخترهای مرد گرفته بودند)

مرد: لطف کردید. البته تازگی ها خدا یه پسر هم به ما داده! الان هشت روزشه!!!

من:تعجبتعجبتعجبتعجبتعجبتعجب

فکر کنم دوتا فوتبالیست ها در باطن: خنثی

فوتبالیستها در ظاهر: خب خدا رو شکر خدا رو شکر خدا رو شکر!!!!!!

مرد: از خود راضی

من فقط در این نکته غرق شده بودم که این آدمی که به قول خودش از کار افتاده است و این وضعیت جسمی متأسفانه بد رو داره با چه روحیه و با چه شرایطی بچه سوم رو آورده و اونم هشت روزشه!!! یعنی این آدمی که هفت هشت ساله مریضه چطوری...؟ البته من میدونم خودم که بیماری ام اس جزو بیماری هایی است که هیچ ارتباطی به مسائل ج.نسی نداره ولی خب به هرحال بیماریه دیگه! تو آدمی که یک اتاق بیشتر نداری! از کار افتاده هستی! به قول خودت زنت داره خیلی سختی میکشه! این پسر هشت روزه جدی چه معنایی داره؟؟ 

باورتون میشه از همون روز به مسئله بچه دار شدن آدمها حساس شدم!! بچه میدونند یعنی چی؟ ولی فکر میکنم خیلی ها بچه رو ماهی 45 تومن پول می بینند که امیدوارم کلا این طرح مضحک برداشته بشه تا مردم بکنن از این ماهیانه!! 

من نمیفهمم! من هیچ جور نمیفهمم این مسئله رو... بچه به وجود آوردن شاید ساده باشه ولی مسئولیت همین داده خدا به عهده پدر و مادر هست یا نه؟ به نظرم اگر یه روز خدا بخواد بازخواست کنه از آدمها خیلی از پدر و مادرها رو به خاطر کارهایی که باید دقت کنید باید (نه آنچه که بچه ها میخوان و نامربوطه) برای بچه هاشون میکردن و نکردن به سؤال میکشه! طرف میشینه با همسرش چند شبانه روز صحبت میکنه که آیا لزومی به بچه آوردن هست؟ اگر هست چه شرایط پیش زمینه ای دارد؟ چه کار باید کرد! نه که همینطور بی مقدمه و بعد از گذشت یک ماه! یک زن بفهمد حامله است و کاریش نمیشود کرد!!! پس «خدا داده» دیگه حله! تمام سوالها پاسخ داده شد! آینده بچه هم تأمین! بریم برای ادامه زندگی!!

من دیگه حرفی برای گفتن ندارم! البته داشتم ولی نمیشد بزنم!...

***

فقط ضمیمه ماجرا اینکه من از اون آدمهایی نیستم که بخوام بگم کلا بچه دوست ندارم و لازم نیست داشته باشم! میگم این شرایطه که تعیین میکنه تو میتونی بچه دار بشی یا نه! نه اینکه... الله اکبر...

/ 9 نظر / 32 بازدید
film20

سلام .. پنج شنبه شبت بخیر و شادی دوست خوبم ... خسته هم نباشی بابت مطالب و وب خوبت ..این مطلبتم خیلی خوب بود .. لایک داری واقعا.. ان شالله همیشه موفق و شاد و سلامت باشی :) راستی خوشحال میشیم به سایت ما (فیلم20) سر بزنی و نظرات با ارزشت رو در مورد مطالب و خود سایت بگی .. مرسی .. اگه اومدی حتما پیام بذار که بدونیم ..منتظر حضور زیبات هستیم .. امیدوارم بازم بیای و دوستای خوبی برای هم باشیم .. ممنون .. یا حق http://film20.ir/

film20 - alireza

سلام .. ههه خالا شما بیا بهمون لطفا سر بزن و نظرتت رو بگو .. دوست خوبم تا بعدش [چشمک][لبخند] موفق و شاد و سلامت باشی

حسام

سلام؛ حرص نخور.حرص نخور. البته اون آقایی که ام اس داشته خوب از دستش ....و البته امید داشته لابد. منم خیلی وقتا نسبت به رفتار آدما و بخصوص در این مقوله حساس میشم. امّا تهش اینا کار خودشون را می کنند. سرکار خانم معتمدی بازگشتتان به وبلاگ نویسی مبارک...

پری گل

باید در پرانتز عرض کنم خدا از هستی ساقط کنه کسایی که طرح ازدیاد جمعیت رو علم کردن که کلا هر روش پیشگیری رایگان و ارزونی که داشتیم الان گرون و دور از دسترس شده. یه زمانی یه طرحی بود که ک.م و سرنگ رایگان میدادن برای جلوگیری از انتشار اچ آی وی و بقیه ی بیماری ها.

ستاره

درست می‌گی الی جان... من که چهار سال از ازدواجم گذشته، خونه‌ای داریم و خدا رو شکر وضعیت مالی موجه و ...، هنوز با همسرم به قطعیت نرسیدیم برای دعوت یه انسان به این دنیا همیشه با خودم فکر می‌کنم، من خودم اون قدر انسان هستم که بتونم یه انسان رو تربیت کنم؟ برای بعضی‌ها بچه‌دار شدن یعنی فقط... همین و بس...

سهیل

کاملن با این پست مواففم خودم سالهاست با این خدا داده ها درگیرم

ستاره

من نظر گذاشتم اما ثبت نشد... تازه کلی هم حرف زده بودم[ناراحت]

ستاره

من نظر می‌زارم اما ثبت نمی‌شه[ناراحت]

س.رشیدی

لایک به کامنت جناب سهیل! این نوع برخوردهای نزدیک، بهترین دید و نظر رو به آدم میده در مورد این موضوعات. اینقدر نزدیک... هرچند خیلی ناراحت کننده و آزار دهنده است قطعا... این خداداده ها... خبر نداشتم! یهو شد! ناخواسته اس!‌ خداداده و ... خیلی اعصاب خرد کن هستن. خیلی....