هفت مرحله نمره دهی!!!

آقا جان قضاوت کردن سخت است!!! 

بنده از وقتی که رفتم در لباس معلمی در یک برهه از زمان بسیار خوددرگیر شده ام! زمان نمره دادن... اصولی دارم که شاید برای خیلی ها مسخره هم بیاید مثلا من به هیچ عنوان سربرگها را موقع تصحیح نمیخوانم!!! یعنی یک کتاب میگذارم بالای صفحه ها و مثلا سوالهای 1 تا 5 همه برگها را صحیح میکنم و دوباره می آیم 5 تا 10 و به همین منوال! بعد که تمام برگه ها تمام شد می آیم نمره ها را میشمارم و در پایین برگه با فونت 5 با خودکار!! مینویسم! بعد از آن میرویم سر برگه تحقیقها و نمره های کلاسی و می آورم جلو تازه اسمها را میخوانم و نمره خودکاری را به علاوه نمره هایی که باید میکنم!

حالا موقع اعلام نمره نهایی میشود... در اینجا اسمها را هم نگاه میکنم... کسانی که بدون هیچ کمکی 20 شده اند نمره شان ثبت میشود از این بازی مسخره نمره دهی میروند کنار... میرویم سراغ نمره 18 تا 19 ... اگر دانشجوی فعالی بوده باشد و احتمالا به دلیل اشتباه خاصی نمره اش کم شده باشد بین 1 تا 2 نمره حتی ارفاقی میگیرند! به همین نسبت میرویم پایین و پایین تر ...انصافا وقتی نگاه میکنم میبینم به همه شاید 1تا 2 نمره ارفاق کرده ام و یا اغماض کرده ام... و در نهایت آن ورقه هایی که به زور و ضرب من هم شده از 10 رد نمیشوند... در این موارد ورقه ها را میگذارم کنار...یک روز بعد دوباره نگاهشان میکنم... عصبانی میشوم!!! از اینکه ساده ترین سوالها بی جواب مانده یا اشتباه جواب داده شده!!! از اینکه برگه سفید است و خیلی چیزهای دیگر... آنها که حقشان است می افتند و آنهایی که نهایت باید تا 2 نمره بگیرند میگیرند و قبول میشوند البته با عصبانیت تمام من!!!

این روند در مورد هر مقدار ورقه ای که هست ادامه خواهد داشت!!! هر چقدر سخت!!! کاری به معلمها و استادهای دیگر ندارم که برخی بهتر از من صحیح میکنند و برخی اصلا صحیح نمیکنند همینطور نمره میدهند میروند!

اما دردناک ترین بخش ماجرا برای من وقتی است که ستونی در سایت دانشگاه به نام اعتراض به نمره  علامت خورده است! یعنی یک نفر اعتراض کرده است!!! به چه اعتراض کردی؟؟؟؟ و من همیشه یک جواب بیشتر نمیدهم نمره شما همین است که اعلام شده اگر اعتراض دارید تقاضای گرفتن برگه کنید تا برگه تان را جلوی خودتان صحیح کنم و اگر بیشتر شدید نمره برگه خودتان را به شما میدهم بی ارفاق!!! و اینجاست که طرف خودش میداند چه کرده و معمولا سکوت اختیار میکند و کلی تشکر!!!!

یعنی این  اعتراضهای الکی در طبیعت ماست!!! اعتراض به موقع نمیکنیم و اغلب از سر ترس!! ولی در مواقع الکی حال میکنیم تا میتوانیم اعتراض کنیم!!! 

بعد یک مسئله دیگر! آمدیم و دوست من 20 شد! آیا الزاماً من هم باید 20 شوم؟ بنابر چه اصولی؟ چون دوست من است؟ چون از روی دستش تقلب کردم یا از روی دستم تقلب کرده؟ چون از روی یک جزوه خواندیم؟ بنابر چه اصولی؟؟؟؟ به هرحال یک بخش ماجرا این است که آن معلم اگر بخواهد قضاوت کند اگر بخواهد به کسی که 20 شده 20 بدهد و به کسی که 17 شده هم 20 بدهد آیا کار درستی کرده است؟ 

خلاصه این ماجرایی بود که یقه ما را هر ترم میگیرد و من از آن فراری ام!!! حالا فکر کنید من چه وضع بدی دارم به خصوص منی که با خیلی از شاگردانم روابط دوستانه ای هم دارم!!! حتما انتظار هست که دوست آدم که به آدم 17 نمیدهد!!!!! 

***

نکات خاص: 

- این اولین پست من از خانه جدید است... این خانه را دوست دارم... ولی یک حسی دارم ...حس میکنم مدتی آمده ایم شمال ویلا اجاره کردیم و بعد باید جمع کنیم برویم! حس نمیکنم اینجا  احتمالا تا سالهای سال خانه مان است!!!!

- در دو برهه بنده با برنامه میروم جلو! 1. جشنواره فیلم فجر 2. جام جهانی!!! من عاشق دیدن جام جهانی ام و برنامه و سایر تشکیلات فراهم است و میرویم به استقبال جام جهانی...یادش به خیر جام جهانی پیش ...عالی بود حالمون عالی...

- امروز بین کیف سی دی ام یک نامه به خدا مربوط به اسفند 89 پیدا کردم!!! وقتی خواندم فکر نمیکردم اینها را من نوشتم!!! انگار یک بچه نق نقو غر غروی طلبکار نوشته بود که مدام داشت پاش رو میکوبید به زمین!!! و جالب این است که هنوز به خواسته های آن سالهایم نرسیدم ولی دیگه برام خواسته نیست!!!

/ 14 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
س.رشیدی

خونه جدید اگه قراره برای سالهای سال باشه ایشالا بهترین جا باشه براتون و اگه قراره موقت باشه ایشالا بعدش به جای بهتری نقل مکان کنید. این رو از ته دل از خدا براتون می خوام[قلب][پلک]

س.رشیدی

آخ از جام جهانی پیشین، چه کیفی داشت اون موقع وبلاگ بازی، عملا وب تو رو منهدم می کردیم[نیشخند] و البته برنده اون سال که خیییییییلی خوب بود! [خجالت][زبان][قلب] اون نامه به خدات عالی بود الی. تصور تو در حالی که داری نق میزنی و پا به زمین می کوبی خیلی خوب بود[نیشخند] اگرم نرسیدی به خواسته هات لابد صلاح نبوده، خدا خوب میدونه چی رو بده چی رو نه. [چشمک]

گلابتون بانو

چه استاد خوب و باحوصله ای! واقعا جای تقدیر و تشکر داره!

حسام

سلام ؛ از نامه هایی که پای برگه ها می نویسیم هم بگید..

نیره

بله واقعا سخته عدالت رو رعایت کردن. منم چون چندساله برگه تصحیح میکنم کاملا میفهمم چی میگی!

اتابک

ما که دوره لیسانس عقد اخوت شدیدی با نمره 10 داشتیم

راش

سلام. اگر کارت ویزیت لوگو، بنر، کارت پستال، بروشور، کارت عروسی، اعلامیه و... خواستید به وبلاگ من سر بزنید.مطمینم از طراحی های زیبای وبلاگ لذت میبرید. با سفارشاات بالای 50000 تومن از کد تخفیف زیر استفاده کنید 97883 موفق باشید.

سلام...بذار منم از نحوه ی تصحیح برگه ها بگم...من هم اول مثل شما اسمها رو نگاه نمی کردم این مال سالهای اول تدریسم بود الان اسمها رو نگاه می کنم ولی سعی می کنم اسم تاثیری در نحوه ی تصحیح نذاره، در طول کلاس هرکس که فعالیت خوبی داشته باشه یا مثلا یه جواب عالی سرکلاس داده باشه بلافاصله همون موقع براش مثبت میذارم و بهش می گم، هر مثبت هم بیست و پنج صدمه، برای کسی که حتی یک جلسه هم غیبت نکرده نیم نمره و برای یک جلسه غیبت بیست و پنج صدم درنظر میگیرم، اینجوری دیگه وقتی دارم نمره ها رو میدم کاملا میدونم فعالیت هر دانشجو سرکلاس چند نمره میارزه و احساساتم به هیچ وجه توش دخیل نمیشه، عذاب وجدان هم پیدا نمی کنم، برای نمره های زیر ده هم همینطور میبینم چقدر اومدن سرکلاس و...اگه بالای هشت و نیم شده باشن و سرکلاسها شرکت کرده باشن احتمالا پاس میشن ولی زیر این عدد خیلی احتمالش کمه، مگر اینکه واقعا سرکلاس فعال بوده باشه که معمولا نیست... برای من ولی موضوع زجرآور اینه که یه سری بعد از امتحان میان میگن که چه میدونم ما مریض بودیم، ترم آخریم، بابامون بیمارستان بود، پول نداریم و ...ما رو پاس کنید، عصبانی ترین لحظه زندگیم اون موقع هست..

سعیده

تو پست قبلی نحوه ی تصحیح، هم یادم رفت اسممو بنویسم هم یادم رفت بگم که من هم نمره ی اولیه رو با خودکار میذارم ولی تا آخر چند بار لاک گیری میشه....[لبخند]

وفیق

سلام مجدد بله ما پرت تر از اونیم که تو جریان نمره و دانشگاه و این چیزا باشیم ... ولی همینقده که امثال شما ها هستن برا هفت پشت ممکتمون نه تنها کافیه ، بلکه زیادی هم هس !!!!!